Ana sayfa Mevlana Sözleri Mevlana’nın Gül İle İlgili Sözleri

Mevlana’nın Gül İle İlgili Sözleri

864
0
Mevlana Gül İle İlgili Sözleri

Kainatta bitkiler aleminde bulunan en güzel çiçeklerdendir Gül. Konusunda aşk, sevda ve mutluluk vardır. Kokusunda ise başka diyarlara gidip gelmek, bulutlar üzerinde seyir etmek ve buna benzer tarifi zor güzellikler barındırır. İnsanların kalbindeki sevgiyi nirvanaya çıkarır. Gül ile ilgili Hazreti Mevlana’nın en güzel sözlerini bu sayfada derledik. Beğendiğiniz en güze Resimli Mevlana’nın gül ile ilgili sözlerini ister sosyal medya Facebook, Instagram, Twitter, Tumblr, Pinterest hesaplarıız dan paylaşabilir isterseniz de sevdiklerinize ileri olarak gönderebilirsiniz. Eklemek istediğiniz sözleri veya sayfamız ile ilgili görüş, öneri, düşüncelerinizi yorum olarak ekleyebilir sayfamıza iz bırakabilirsiniz.

Mevlana’nın Gül İle İlgili Sözleri

Üzülme! Ayağına batan dikenler, aradığın gülün habercisidir!

Ayın gece sabretmesi, onu apaydın bir hale kor Gülün dikene sabrı, onun güzel kokulu bir hale gelmesine sebep olur

Bugün kırmızı gülün bir başka daldan.

Cahil insan, gülün güzelliğini görmez, gider dikenine takılır.

Cihanın nüru ile gül de, cihanın düğünü, derneği ol, onun mateminden, acılarından kurtul, emniyete ulaş. Çünkü sabır sıkıntının anahtarıdır.

Dikenden gül bitiren, kışı da bahar haline döndürür. Selviyi hür bir halde yücelten, kederi de sevinç haline sokabilir.

Gelin bağa yeşiller kuşanan doğayı görün. Her köşede bir çiçek dükkanı açan doğayı görün. Güller gülerek sesleniyor bülbüllere: Susun, susarak doğayı görün.

Gül düşünür, gülistan olursun. Diken düşünür, dikenlik olursun!

Güller güzeldir. Dikeni acıtır derler. Neden acıtsın ki tutmasını bilince eller.

Gülü gülene ver. Kalbini sevene ver. Sevmek güzel şeydir. Kıymet bilene ver.

Gülün dikene katlanması onu güzel kokulu yaptı.

Güneş herkesin üzerine eşit doğar ama; gül başka, leş başka kokar.

Hayat sana arka arkaya dikenlerini gösteriyorsa sakın üzülme, aksine sevin. Çünkü çok yakında gülü de gösterecektir.

Her insan bir yağmur tanesi gibidir. Kimi çamura, kimi gül yaprağına düşer.

Her şey vaktini bekler. Ne gül vaktinden erken açar. Ne güneş vaktinden erken doğar. Bekle senin olan sana gelecektir…

İnsanlar, güller arasında dikenler bulunduğundan şikayet edeceklerine, dikenler arasında güller yaratıldığına şükretmelidir.

İstiyorsan Hakk’a varmayı, Meslek edin gönül almayı, Bırak saraylarda mermer olmayı, Toprak ol, bağrında güller yetişsin.

Kargalar gülistanı işgal ettiklerinde bülbüller siner ve susar.

Kim demiş gül yaşar dikenin himayesinde? Dikenin itibarı gül himayesinde

Kimle gezdiğinize, kimle arkadaşlık ettiğinize dikkat edin. Çünkü bülbül güle, karga çöplüğe götürür.

Sen çiçek olup etrafa gülücükler saçmaya söz ver. Toprak olup seni başının üstünde taşıyan bulunur.

Şarap küpü nereye konursa konsun şaraptır. Gül mezbelelikte bitmekle kötü olmaz, şarap altın tasa konmakla helal olmaz.

Yeşilliklerden, çiçeklerden meydana gelen bahçe geçici, fakat akıldan meydana gelen gül bahçesi hep yeşil ve güzeldir.

Küle döndüysen, yeniden güle dönmeyi bekle. Ve geçmişte kaç kere küle dönüştüğünü değil, kaç kere yeniden küllerin arasından doğrulup yeni bir gül olduğunu hatırla.

Misafirsin bu hanede ey gönül, umduğunla değil bulduğunla gül, hane sahibi ne derse o olur, ne kimseye sitem eyle, ne üzül.

Her zorluğun sonunda doğan bir ışık vardır. Eğer elleriniz diken yaralarıyla kan revan içinde kaldıysa güle dokunmanıza çok az kalmış demektir.

Anladım ki gönül çuvalında ki kelimeler sana yetmez, Oysa gönlüm güzel olmazsa bahçemde gül dahi bitmez. Ey sevgili, senin Aşkın daim olsun, Benim yaram olsa da fark etmez…

Hulasa oklar ve süngüler önünde kafirlerin kanı mübahtır. Çünkü onlar, işe yaramaktan uzaktırlar. Onların karıları ve çocukları da esir sayılır. Çünkü akılları yoktur, merdut ve aşağılık kişilerdir.

Ey gönül! Gülü seviyorsan dikenini de seveceksin, deryayı seviyorsan dalgalarını da seveceksin, vuslatı seviyorsan firakını da seveceksin, sevgiliyi seviyorsan nazını da seveceksin, hayatı seviyorsan ölümü de seveceksin.

Sabırlı olun, zira bulutlar ağlamasa, yeşillikler nasıl gülebilir? Aceleci olmayın, maksada sabırla erişilir, acele ile değil. Alelâde otlar iki ay içinde, kırmızı gül ancak bir yılda yetişir. Tencerede bile yavaş ve ustaca kaynayan yemek, delice kaynayandan daha lezzetlidir. (Mevlana)

Gönüllerini Allah’ı anarak, iyi işler yaparak cilalamış, parlatmış olanlar renkten ve kokudan kurtulmuşlardır. Onlar, her an, işlerinde bir hoşluk, bir güzellik hissederler. Onlar bilginin şeklini, dış yüzünü, kabuğunu bırakmışlar da manasını ve özünü almışlar ve ayne’l-yakin bayrağını yüceltmişlerdir. Düşüncelerden, duyguların yükü altından kurtulmuşlar da aydınlığa kavuşmuşlardır. Benliklerini Hakk uğruna kurban etmişler, irfan denizi kesilmişlerdir. Herkesin korktuğu, ürktüğü, kaçtığı ölüme karşı, Hakk aşıkları, acı acı gülümser. Kimsecikler onların gönüllerine bir zarar veremez, zira zarar sedefe gelir, içindeki inciye gelmez.

Ayna ile terazi, birisi incinecek yahut utanacak diye doğru söylemekten sakınır mı, susar mı? Ayna ile terazi, öyle kadri yüce ve doğru mihenk yerleridir ki sen onlara iki yüz sene hizmet etsen sonra aynaya desen ki Ben sana bu kadar sene hizmet ettim, hatırım için beni çirkin gösterme” Teraziye desen ki Yalvarırım sana, fazla tart, eksiğimi açığa vurma” Onlar sana cevap verir de derler ki Zavallı, herkesi kendine güldürme, alemi kendine maskara etme” Ayna ile terazi hile bilmezler, yalan söylemezler. Doğruluktan ayrılmayan ayna ile terazi derler ki Allah gerçeklerin bizim vasıtamızla tanınması, anlaşılabilmesi için kadrimizi yüceltti, bizi bu işte görevlendirdi. Bu doğruluğumuz olmasaydı, gerçeği olduğu gibi ortaya koymasaydık bizim ne değerimiz kalırdı? İyilerin güzellerin yüzlerini nasıl görür, nasıl gösterebilirdik?”

Diğer sözlerimizi de inceleyiniz…
Mevlana’nın Allah İle İlgili Sözleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
Mevlana’nın Dostluk İle İlgili Sözleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
Mevlana’nın Sevgi İle İlgili Sözleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sayfaya Güzel Bir Söz Bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir