Ana sayfa Ünlü Sözleri Hz. Yusuf Sözleri

Hz. Yusuf Sözleri

163
0

Hazreti Yusuf,  Hz. Yakub’un on iki oğlundan en küçüğünün bir büyüğüdür. Hz. Yusuf’un annesi çok küçük yaştayken vefat etmiştir. Hz. Yusuf rüyasında yedi veya on iki yaşlarında iken on bir yıldız, ay ve güneşin kendisine secde ettiklerini gördü ve bunu babası Hz. Yakub (a.s)’ a anlattı ve babası da Hz. Yusuf’un gördüğü rüyayı on bir yıldızın diğer oğullarını, güneşi kendisi ve ayın da hanımı olduğu şeklinde yorumladı. Hz. Yakub oğlu Hz. Yusuf’a ilerde büyük nimetlere ulaşacağını ve peygamberlik verileceğini anlamıştı. Hz. Yakub Hz. Yusuf ve küçük oğlu Bünyamin’i diğer hanımından olan on oğlundan daha çok seviyor ve bu durum diğer oğulları tarafından kıskanılıyordu. Bunun üzerine oğulları sinsice bir plan yapıp Hz. Yusuf’u kuyuya attılar. Hz. Yusuf kuyudan bir kervan geçerken kurtarılıyor ve Mısır’da krala köle olarak satılıyor. Peygamberler tarihinde güzelliği ile bilinir. Hz. Yusuf ile ilgili sözleri sayfamızda derledik. Beğendiğiniz sözleri sosyal medya hesaplarınız dan paylaşabilir vaya sevdiklerinize, ailenize ileti olarak gönderebilirsiniz.

Hazreti Yusuf Sözleri

Allah’ım kendimi sana emanet ediyorum. Senden başka kimsem yok.

Yusuf suret, ben suretten içre aslolanın sevdasındayım.

Gözümün görmediğini gönlüm neylesin. Rabbim herkese gönlünden geçeni nasip eylesin.

Yusuf ayna, ben aynaya yansıyan ışığın tayfındayım.

Yeter ki yüreğin den gelsin sesler çünkü Allah her duayı dinler.

Ey iman edenler! Sabrederek ve namaz kılarak Allah’tan yardım dileyin. Şüphesiz Allah sabredenlerle beraberdir.

Kalpler yalnızca Allah’ın emrindedir. Sen kalbini Yusuf gibi temiz tut ki, Züleyhalar zaten senin gönlünde yer alacaktır.

Yusuf olmak için Yusuf gibi yürek gerek, gönül gerek, iman gerek. Züleyha değilsen eğer peşine düşmeyeceksin Yusufların.

Günahların çok olduğu, Yusufların az olduğu bir zaman. Rabbim iffetini ahlakını imanını kurtaranlar dan eyle bizi.

Ölümden aşırı korkan birinin ya sığınacak bir Rabbi yoktur, ya da bu dünyaya aşırı bağlılığı vardır.

Ve üzerine yalandan kan (sürülmüş) olan gömleğini getirdiler. “Hayır” dedi. Nefsiniz, sizi yanıltıp (böyle) bir işe sürüklemiş…” (Yusuf Suresi, 18)

Ya Rabbim, yağdırdığın kar taneleri adedince, Peygamberimize salatı selam olsun, sen bize merhamet et, çünkü Sen, merhametlilerin, en merhametlisi, Rahmansın.

Ey güneş gibi gökyüzünün nuru olan güzel Yusuf! Ona baktıkça kendi güzel yüzünü görürsün ve kendinden bulunan güzelliği görerek hayran olasın. Ey gözümün nuru.

Kaderimi ben seçmedim, Rabbim ikram etti… Elhamdülillah.. İyiyim desem yalan olur, kötüyüm desem inancıma dokunur. En iyisi şükre vurayım dilimi. Duam belli, duyan belli … Gerisi Takdir-i İlahi.

Nitekim onu götürdükleri ve kuyunun derinliklerine atmaya topluca davrandıkları zaman, Biz ona (şöyle) vahyettik: “Andolsun, sen onlara kendileri, farkında değilken bu yaptıklarını haber vereceksin.” (Yusuf Suresi, 15)

Rabbim, Sen bana mülkten (bir pay ve onu yönetme imkanını) verdin, sözlerin yorumundan (bir bilgi) öğrettin Göklerin ve yerin Yaratıcısı, dünyada ve ahirette benim velim Sensin Müslüman olarak benim hayatıma son ver ve beni salihlerin arasına kat”

“Rabbim, Sen bana mülkten (bir pay ve onu yönetme imkanını) verdin, sözlerin yorumundan (bir bilgi) öğrettin. Göklerin ve yerin yaratıcısı, dünyada ve ahirette benim velim Sensin. Müslüman olarak benim hayatıma son ver ve beni salihlerin arasına kat.”(Yusuf Suresi, 101)

Kur’an her kısa bir ibrettir. Hz. Yusuf kısası da yol gösterme edinme açısında oldukça önemli bir süredir. İçinden ders alıp, körleşmiş nefsimize bir dur demek lazımdır. Zaman kötü ve her geçen gün nefis kontrol altına alınmadıkça günah kuyusunu derinleştirmekte. Bu kıssadan ibret alıp gafletten uyanmak gerekir.

(Yusuf) Dedi ki: “Rabbim, zindan, bunların beni kendisine çağırdıkları şeyden bana daha sevimlidir. Kurdukları düzeni benden uzaklaştırmazsan, onlara (korkarım) eğilim gösterir, (böylece) cahillerden olurum.” Böylece Rabbi, duasını kabul etti ve onların hileli düzenlerini kendisinden uzaklaştırdı. Çünkü O, işitendir, bilendir. (Yusuf Suresi, 33-34)

Dedi ki: “Siz yedi yıl, önceleri (ektiğiniz) gibi ekin ekin, yediğinizin az bir kısmı dışında (kalanını) biçtiklerinizi başağında bırakın. Sonra bunun arkasından (kuraklığı) zorlu yedi yıl gelecektir, sakladığınız az bir miktar dışında, daha önce biriktirdiğinizi yiyip bitirecektir. Sonra bunun arkasından bir yıl gelecektir ki, insanlar onda bol bol yağmura kavuşturulacak ve onda sıkıp-sağacaklar.” (Yusuf Suresi, 47-49)

(Yusuf aracıya şunu söyledi:) “Bu, (itiraf Vezirin) yokluğunda gerçekten kendisine ihanet etmediğimi ve gerçekten Allah’ın ihanet edenlerin hileli-düzenlerini başarıya ulaştırmadığını kendisinin de bilip öğrenmesi içindi. (Yine de) Ben nefsimi temize çıkaramam. Çünkü gerçekten nefis, -Rabbimin kendisini esirgediği dışında- var gücüyle kötülüğü emredendir. Şüphesiz, benim Rabbim, bağışlayandır, esirgeyendir.” (Yusuf Suresi, 52-53)

Ey her belâyı kaldıran, her duâyı kabul eden, kırık kalbleri saran, iyileştiren, her güçlüğü kolaylaştıran, her garibin sahibi ve yalnızların teselli edicisi, ey kendisinden başka ilâh olmayan! Beni içinde bulunduğum sıkıntıdan kurtarmanı, onun için bana bir çıkış yolu nasip etmeni, muhabbetini kalbime koymanı, böylece benim için senden başka bir düşünce ve zikir olmamasını, her türlü musibetten muhafaza buyurmanı, bana merhametinle muamele etmeni isterim. Ey merhametlilerin en merhametlisi olan Allahım!”

(Yusuf) Dedi ki: “Sizler, cahiller iken Yusuf’a ve kardeşine neler yaptığınızı biliyor musunuz?” “Sen gerçekten Yusuf musun, sensin öyle mi?” dediler. “Ben Yusuf’um” dedi. “Ve bu da kardeşimdir. Doğrusu Allah bize lütufda bulundu. Gerçek şu ki, kim sakınır ve sabrederse, şüphesiz Allah, iyilikte bulunanların karşılığını boşa çıkarmaz.” Dediler ki: “Allah adına, hayret, Allah seni gerçekten bize karşı tercih edip-seçmiştir ve biz de gerçekten hataya düşenler idik.” (Yusuf Suresi, 89-91)

Evinde kalmakta olduğu kadın, ondan murad almak istedi ve kapıları sımsıkı kapatarak: “İsteklerim senin içindir, gelsene” dedi. (Yusuf) Dedi ki: “Allah’a sığınırım. Çünkü o benim efendimdir, yerimi güzel tutmuştur. Gerçek şu ki, zalimler kurtuluşa ermez.” Andolsun kadın onu arzulamıştı, -eğer Rabbinin (zinayı yasaklayan) kesin kanıt (burhan)ını görmeseydi- o da (Yusuf da) onu arzulamıştı. Böylelikle Biz ondan kötülüğü ve fuhşu geri çevirmek için (ona delil gönderdik). Çünkü o, muhlis kullarımızdandı. (Yusuf Suresi, 23-24)

Dedi ki: “Size rızıklanacağınız bir yemek gelecek olsa, ben mutlaka size daha gelmeden önce onun ne olduğunu haber veririm. Bu, Rabbimin bana öğrettiklerindendir. Doğrusu ben, Allah’a iman etmeyen, ahireti de tanımayanların ta kendileri olan bir topluluğun dinini terk ettim.” “Atalarım İbrahim’in, İshak’ın ve Yakub’un dinine uydum. Allah’a hiçbir şeyle şirk koşmamız bizim için olacak şey değil. Bu, bize ve insanlara Allah’ın lütuf ve ihsanındandır, ancak insanların çoğu şükretmezler.” “Ey zindan arkadaşlarım, birbirinden ayrı (bir sürü) Rabler mi daha hayırlıdır, yoksa kahhar (kahredici) olan bir tek Allah mı?” “Sizin Allah’tan başka taptıklarınız, Allah’ın kendileri hakkında hiçbir delil indirmediği, sizin ve atalarınızın ad olarak adlandırdıklarınızdan başkası değildir. Hüküm, yalnızca Allah’ındır. O, Kendisinden başkasına kulluk etmemenizi emretmiştir. Dosdoğru olan din işte budur, ancak insanların çoğu bilmezler.” (Yusuf Suresi, 37-40)

Diğer sözlerimizi de inceleyiniz…
Hz. Muhammed Güzel Sözleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
Hz. Ali Güzel Sözleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
Hz. Ömer Güzel Sözleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sayfaya Güzel Bir Söz Bırak

avatar
  Abone ol  
Bildir